URODZINY W PRZEDSZKOLU MONTESSORI + KARTY DO POBRANIA

URODZINY W PRZEDSZKOLU MONTESSORI + KARTY DO POBRANIA

Urodziny to szczególny dzień dla każdego dziecka. Zapewne już od dawna odlicza dni do swojego przyjęcia urodzinowego, prawda? 😉 W naszym przedszkolu Montessori staramy się, żeby urodziny były wyjątkową chwilą. W tym artykule dowiecie się jak celebrujemy je w Artystycznym Kąciku.

Możecie także POBRAĆ ZA DARMO karty potrzebne do stworzenia urodzinowego słoneczka.

URODZINOWE SŁONECZKO

urodziny w przedszkolu

Urodzinowe słoneczko pozwala dzieciom na zrozumienie koncepcji czasu oraz uświadomienie sobie czym jest rok. Solenizant kładzie na nim szorstką cyfrę stosowną do swojego wieku, a wokół promieni układa w kolejności nazwy miesięcy (każdy miesiąc jest napisany na karcie, w kolorze odpowiadającym porze roku). Następnie, zaczynając od miesiąca urodzenia, dziecko okrąża słońce trzymając w ręku globus. Ta czynność świetnie prezentuje ruch Ziemi wokół Słońca (to kolejny edukacyjny element wpleciony w obchody urodzin według metody Montessori). Towarzyszy mu piosenka śpiewana przez inne dzieci: 

„Musi minąć cały jeden długi rok,
zanim Ziemia wokół Słońca zrobi krąg.
Jeden rok, długi rok,
cały jeden długi rok,
zanim Ziemia wokół Słońca zrobi krąg”

urodziny w przedszkolu

urodziny w przedszkolu

Każde okrążenie to kolejny rok życia, po którym nauczyciel opowiada co zazwyczaj umie dziecko w danym wieku (np. po pierwszym roku zazwyczaj chodzi). Pozwala to na przedstawienie przedszkolakom ich etapów rozwoju oraz na uświadomienie im jaką drogę przeszły, by być na przykład pełnoprawnym 6-latkiem. 😉

WSPOMNIENIA

Po przebyciu odpowiedniej liczby okrążeń solenizant prezentuje innym dzieciom swoje pamiątki “z czasów dzieciństwa” (zdjęcia, ubranka, buciki, kocyki, przytulanki), o których sam opowiada. Podaje je również w krąg, by inne przedszkolaki mogły im się bliżej przyjrzeć.

STO LAT

Po wspomnieniach nadchodzi czas na zdmuchnięcie świeczek, odśpiewanie tradycyjnego “Sto Lat” i składanie życzeń. Niektóre dzieci z tej okazji wręczają prezenty przygotowane na pracy własnej, są to zazwyczaj np. laurki, bransoletki, czy naszyjniki DIY. To miły i dobrowolny gest, który na pewno ucieszy solenizanta. 🙂 

Po wymianie miłych słów nadchodzi czas na poczęstunek.

urodziny w przedszkolu

WYJĄTKOWOŚĆ

Każdy solenizant otrzymuje koronę wykonaną i przyozdobioną według swoich upodobań. Zasiada również na krzesełku. Przeznaczone jest dla niego wyjątkowe miejsce w kręgu.

W ciągu całego dnia inne dzieci często próbują uczynić ten dzień bardziej wyjątkowym dla solenizanta, np. poprzez wręczenie mu  świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy, czy ustąpienie miejsca przy podwieczorku. Są to małe gesty, które z pewnością dla niego dużo znaczą.

urodziny w przedszkolu

urodziny w przedszkolu

KORZYŚCI Z OBCHODZENIA URODZIN W PRZEDSTAWIONY SPOSÓB:

 • solenizant czuje się ważny,
 • dzieci poznają/utrwalają nazwy miesięcy i ich kolejność (jak i pór roku),
 • solenizant zapamiętuje datę swoich urodzin,
 • dzieci zaczynają rozumieć koncepcję czasu.

SPIS POTRZEBNYCH RZECZY:

 • dywanik – słoneczko z 12 promieniami (można takie samodzielnie wyciąć z filcu),
 • globus,
 • szorstka cyfra przedstawiająca wiek dziecka,
 • kartki z nazwami miesięcy,
 • korona,
 • świeczki,
 • pamiątki z “czasów dzieciństwa”.

 

KARTY DO POBRANIA:
BIAŁE
BŁĘKITNE

 

 

OBSERWUJ NASZ INSTAGRAM

Znajdziesz tu mnóstwo pomysłów na aktywności i pomoce Montessori,
które można wykonać samodzielnie w domu lub w przedszkolu:

instagram montessori

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *