Zajęcia

Najważniejszym czasem w całym rozkładzie dnia jest codzienna praca własna, podczas której każde dziecko realizuje swój indywidualny program nauczania oraz podstawę programową MEN zgodnie z założeniami pedagogiki Marii Montessori.

W ciągu całego dnia jest również czas na ważne rozmowy (zarówno między samymi dziećmi, jak między nauczycielem i dzieckiem), zadania i projekty w podgrupach, gimnastykę i krótkie zabawy grupowe, swobodne interakcje między dziećmi podczas zabaw oraz wspólnej pracy.

Nauczyciele mają zawsze możliwość przeprowadzania własnych projektów, zajęć kulinarnych i innych, dni tematycznych, wyjść, nietypowych wydarzeń. Wszystko odbywa się w czasie i terminie, który jest dogodny dla danej grupy i wtedy, gdy codzienna obserwacja wskazuje na gotowość dzieci na daną aktywność. Często jest to związane z aktualnymi zainteresowaniami i potrzebami obserwowanymi w grupie.

Dodatkowo, jako uzupełnienie przedszkolnego planu pracy zapewniamy następujące zajęcia:

Muzyka (raz w tygodniu)

Piosenki starsze i nowsze, słuchanie muzyki oraz gry i zabawy z wykorzystaniem prostych instrumentów. Rozwijanie słuchu, głosu, poczucia rytmu i muzykalności.

Zajęcia sportowe

Ruch towarzyszy nam codziennie. Elementy gimnastyczne wprowadzane są przez nauczycieli w różnych momentach dnia, chodzimy na spacery, wspinamy się, huśtamy, chodzimy po równoważni i biegamy przy każdym wyjściu do ogrodu, a także ćwiczymy koordynację i piękne poruszanie się na zajęciach muzycznych i tanecznych, a nawet na angielskim, przy rozmaitych piosenkach i zadaniach ruchowych.

  • gimnastyka z elementami korektywy – ta forma gimnastyki ma na celu, poza okazją do spożytkowania energii, wzmacnianie poszczególnych partii mięśni i zapobieganie wadom postawy. Są to wplecione w zabawę elementy tradycyjnych ćwiczeń korekcyjno-profilaktycznych dostosowanych do dzieci w danej grupie wiekowej.

  • “multisport” – zajęcia pozwalające dzieciom poznać różne dziedziny sportu. Odpowiadamy tym samym na ich naturalną potrzebę poznawania i akceptujemy tak częste u maluchów zmiany zainteresowań. Dzieci będą poznawały przeróżne dyscypliny sportu np. piłkę nożną, siatkówkę, piłkę ręczną, mini golf czy lekką atletykę. Celem nie jest trening żadnej z nich, ile po prostu ruch, dobra zabawa oraz pokazanie różnych możliwości na przyszłość. Zajęcia prowadzone są przez trenerów Kids&Sport.

Codzienne zajęcia plastyczne

Każdego dnia dzieci mogą rozwijać zdolności manualne i artystyczne. Materiał dydaktyczny daje wiele możliwości stworzenia ciekawych prac plastycznych; dziecko może się nimi zająć praktycznie zawsze, kiedy przebywa w sali.
Zasada porządku i estetyka pomocy kształtuje zamiłowanie do harmonii i piękna, a liczne ćwiczenia manualne pozwalają dziecku na doskonalenie swoich zdolności plastycznych.
Wśród technik nie brakuje malowania temperą i akwarelką, malowania palcami, tworzenia kolaży, malowania na różnych powierzchniach i fakturach: szkle, drewnie, papierze.
Często lepimy z wszelkich dostępnych mas: solnej, ciastoliny, plasteliny, gliny.
Nie zapominamy również o najbardziej zwyczajnych i najprostszych technikach plastycznych, czyli kolorowaniu, wyklejaniu, wycinaniu, rysowaniu różnego rodzaju kredkami.

Dziękujemy naszej zaprzyjaźnionej firmie JOVI, która od początku naszej działalności bardzo nas wspiera i pomaga nam, żeby mali artyści korzystali z naprawdę dobrych i zachęcających do dalszych działań twórczych materiałów plastycznych.

Zajęcia ceramiczne (raz w tygodniu)

Ceramika to jedna z najstarszych technik tworzenia różnych przedmiotów. Na całym świecie większość śladów po różnorodnych kulturach to właśnie obiekty stworzone przy użyciu gliny. W dzisiejszych czasach są one źródłem wiedzy o tamtejszej kulturze, sztuce oraz życiu codziennym jakie wiedli nasi przodkowie. Na naszych zajęciach dzieci mają okazję “dotknąć” historii ceramiki. Jednak najważniejsze będzie działanie. SAMODZIELNE, bo liczy się twórczość i zabawa a nie tylko efekt! Glina kojarzy się z materiałem mało atrakcyjnym, przypominającym błotnistą substancję. Jednak przekonamy się, jakie cuda można wykonać właśnie z tego materiału. Poprzez zabawę, poprzez samodzielne doświadczanie.

Na naszych zajęciach tworzymy oryginalne prace wykorzystując zarówno specjalistyczne narzędzia jak i również przedmioty codziennego użytku, z recyklingu. Nasze przedszkolaki mają okazję zapoznać się z różnymi gatunkami gliny, rodzajami modelowania a także poznają różne techniki dekoracyjne.
Zajęcia z ceramiki na etapie przedszkolnym to przede wszystkim zabawa i satysfakcja z tworzenia a także rozwijanie kreatywności. Praca z gliną ma również duże znaczenie terapeutyczne oraz pozytywny wpływ na rozwój manualny. Dzieci przy pracy z gliną wyrażają swoją ekspresję i doskonalą umiejętność koncentracji uwagi. Zajęcia z ceramiki to wspaniała, artystyczna przygoda!

Język angielski (2,5 godziny w tygodniu)

Zajęcia prowadzi młoda, ale już bardzo doświadczona lektorka, Olga Hilger. Pani Olga pracuje z dziećmi w formie spontanicznej: to, co grupa robi danego dnia zależy w równej mierze od nauczyciela, jak i od dzieci – często to one podrzucają inspirację tematu zajęć. Dzięki dobrej relacji z nauczycielem grupa czynnie słucha i nieświadomie powtarza nowe słowa i zwroty. Pani Olga stara się towarzyszyć dzieciom w zabawie i pracy własnej tak, aby nie odczuwały tego, jako nauki. Wszystko to odbywa się z fantazją i humorem, więc nawet najmłodsi uczestnicy chętnie biorą udział w zajęciach i wiele zapamiętują.

Zajęcia teatralne (raz w tygodniu)

Odbywają się w małych grupkach pod kierownictwem artystycznym pani Zuzanny Fijewskiej – na co dzień aktorki teatralnej, której zawód to rodzinna tradycja. Na zajęciach dzieci wcielają się w różne role, robią rekwizyty, układają krótkie scenariusze, które potem odgrywają. Ważna jest przede wszystkim ekspresja, modulowanie głosu, trenowanie wczuwania się w siebie i wyrażanie emocji. Zajęcia są bardzo ciekawym doświadczeniem i wiele wnoszą w artystyczne życie przedszkola.


Muzyka

Zajęcia prowadzone w różnorodnej formie. Starsze piosenki przeplatają się z nowoczesnymi, dynamiczne szaleństwo i intensywny ruch z zabawami relaksacyjnymi, elementy muzykoterapii z tradycyjnymi zabawami umuzykalniającymi. Śpiewamy, tańczymy, gramy, słuchamy i dużo się śmiejemy.

Powyższe zajęcia zawarte są w miesięcznej opłacie. Ponadto, dla chętnych:

Zajęcia taneczne (raz w tygodniu)

Dzieci bawią się przy muzyce, uczą się koordynacji ruchowej, trenując układy choreograficzne oraz próbując kroków standardowych tańców towarzyskich.
Osoba prowadząca zajęcia jest doświadczoną instruktorką tańca oraz trenerką aerobicu z elementami latino. Mimo kilku lat trenowania dorosłych, zdecydowanie bardziej ceni sobie pracę z dziećmi.

 Ruch rozwijający w sztukach walki (raz w tygodniu)

Jest to jedno z ulubionych zajęć dzieci, które z utęsknieniem czekają co tydzień na pana Seweryna Szulca – doświadczonego i wesołego trenera aikido. W zajęciach tych nie tyle chodzi o umiejętność walki, ile o zwinność, nauczenie się miękkich ruchów bez obciążania stawów, zasad fair play; przede wszystkim jest to godzina intensywnego wysiłku fizycznego i dobrej zabawy.

 

Wydarzenia – atrakcje

Co najmniej raz w miesiącu w życiu przedszkolnym ma miejsce jakieś szczególne wydarzenie. W zależności od pory roku oraz możliwości dzieci w danej grupie są to atrakcje organizowane na miejscu (spektakle, koncerty, bale, wspólne świętowanie, pikniki, warsztaty i różne inne) lub wyjścia i wyjazdy poza teren przedszkola.

 

Obchody urodzin

Ten dzień jest dla każdego dziecka czymś ważnym i zależy nam, aby przez cały czas pobytu u nas jubilat czuł się kimś wyjątkowym – tak, jak wyjątkowy jest każdy człowiek, który się narodził. Ważne jest też, by dziecko czuło się dobrze, dlatego każde urodziny mogą przebiegać nieco inaczej – we współpracy z rodzicami.
Najlepiej przypomnieć wychowawcom o nadchodzących urodzinach kilka dni wcześniej.
Miłym akcentem może być zdobycie przez wychowawców kilku zabawnych i miłych ciekawostek o wczesnym dzieciństwie jubilata oraz zdjęć z tamtego okresu.
Liczymy lata i nazywamy miesiące, które dziecko już przeżyło, porównujemy wagę pierwotną i obecną, liczymy, o ile dziecko urosło.
Nie chcemy, by obchody urodzin ograniczyły się do zaśpiewania “sto lat” i objedzenia jubilata z cukierków.
Zachęcamy, by poczęstunek był paczuszką słodkich, ale zdrowych suszonych owoców, ciastem owocowym, sałatką lub czymś innym, co jest przysmakiem dziecka i co da się zjeść wspólnie. Staramy się zrobić mu kilka drobnych niespodzianek i sprawić, by ten dzień był rzeczywiście szczególny…