Motoryka mała

Motoryka mała

Motoryka mała

Ten termin często mogą usłyszeć rodzice, których dziecko uczęszcza do przedszkola. Z pewnością jest to jedna ze sfer rozwoju dzieci w wieku 2-6 lat, na której koncentrują się nauczyciele. W rozmowie z rodzicem podczas spotkań indywidualnych wychowawca mówi o tym, jak motoryka mała rozwija się u przedszkolaka i daje wskazówki, jak można ją wspierać. Motoryka mała to najprościej mówiąc rozwój ruchowy palców i dłoni u dziecka. Składają się na nią wszystkie umiejętności w zakresie chwytania, trzymania, manipulowania oraz precyzyjności ręki. Jej rozwój zaczyna się w momencie narodzin, kiedy niemowlę zaczyna chwytać i ściskać palec swojego rodzica. Jej prawidłowy rozwój jest bardzo ważny, ponieważ ma wpływ m.in. na czynności samoobsługowe oraz naukę pisania.

Ćwiczenie motoryki małej w przedszkolu Montessori

Sama aranżacja sali w przedszkolu Montessori sprzyja rozwojowi motoryki małej, ponieważ wszystkie pomoce są tam dla dziecka „na wyciągnięcie ręki”. Przedszkolak przebywając w takim otoczeniu chwyta rzeczy, którymi jest zainteresowany. Są dostosowane wielkością i wagą do jego ciała, co zachęca go do korzystania z zasobów sali. Pomoce doskonalące motorykę mają swoje królestwo w dziale „Życie codzienne”. Są tam przedmioty stworzone do przekładania, manipulowania, chwytania, składania i nawlekania. Do tego działu dzieci sięgają zazwyczaj w pierwszej kolejności. Możemy zatem pomyśleć, że są one dedykowane dla najmłodszych. Oczywiście korzystają z nich WSZYSTKIE dzieci, starsze również. Jednak z wiekiem dzieci zaczynają się interesować działami „Sensoryka”, „Matematyka” i „Język”, a „Życie codzienne” pochłania czas najmłodszych.

W „Życiu codziennym” widnieją na półkach:

  • przekładanie niewielkich przedmiotów łyżeczką.
  • wkładanie pojedynczo patyczka/wykałaczki do dziurki w wieczku

                             

  • samodzielne krojenie jabłka z użyciem krajalnicy

    •  ramki garderobiane z guzikami, rzepami, suwakami oraz wstążkami

    Jak wspierać rozwój motoryki małej w domu?

    Najprostszym sposobem wspierania rozwoju tej sfery dziecka w domu jest angażowanie go we wszelakie czynności wykonywane w życiu codziennym i rodzinnym. Dobrym pomysłem jest wspólne gotowanie, obieranie przez dziecko warzyw, krojenie owoców. Dużo rolę odgrywa samodzielne ubieranie i rozbieranie się. Dziecko używa swoich dłoni do zdejmowania spodni, zakładania butów, ściągania czapki. Dlatego-pozwólmy mu to zrobić samemu!:) Przez codzienne, niepozornie naturalne czynności usprawnia się motoryka mała dzieci. Jak ważny jest prawidłowy rozwój ruchowy dłoni i palców dziecka? Bardzo! Będziemy to zauważać w każdym następnym działaniem podejmowanym przez dziecko. Dlatego warto zadbać o rozwój motoryki małej, gdyż zaowocuje on prawidłowym chwytem pisarskim i odpowiednim przygotowaniem ręki do pisania. Dziecko, które od najmłodszych lat rozwija motorykę małą ma lepiej wyćwiczoną rękę, silny chwyt i podstawę do trzymania narzędzia pisarskiego. Warto wykorzystywać narzędzia i materiały, które mamy w domu, aby poprzez kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem wpływać na jego rozwój.

    • Sortowanie koralików w różnych kolorach z użyciem pęsety
    • nawlekanie makaronu

    Dodatkowo polecamy wspaniałe:

    • układanie kolorowych koralików, a następnie zaprasowywanie ich
    • tworzenie wszelkich mas i ugniatanie ich(szczególnie przez najmłodszych)

    Rozwój motoryki małej ma kluczową rolę w wieku przedszkolnym dzieci. Pielęgnujmy tę sferę, kiedy tylko to możliwe!:)

     

    Sabrina Maroszek

    Add Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *