Ciekawostki o zwierzętach

Ciekawostki o zwierzętach

O czym lubią słuchać dzieci?

Z mojej nauczycielskiej obserwacji wynika, że uwielbianym przez dzieci działem edukacyjnym jest edukacja przyrodnicza. W jej skład wchodzą m.in.: zjawiska atmosferyczne, , świat roślin oraz zwyczaje i występowanie zwierząt. W Naszym przedszkolu Montessori pomoce z tej kategorii znajdują się w „Kulturze”. Widzimy tam półki wypełnione kartami trójdzielnymi ze zwierzętami wraz z ich figurkami. W każdej z sal jest mapa kontynentów, na której możemy układać miniatury zwierząt poznając ich występowanie. Świat zwierząt pomaga również zgłębić tajniki świata roślin i obszarów środowisk naturalnych.

Tak naprawdę, gdy dzieci interesują się zwierzętami, rodzi się w nich ciekawość całego świata przyrody!

Jakie zwierzęta dzieci poznają jako pierwsze?

Dzieci w wieku 2-3 lat sięgają po wiedzę o zwierzętach, które je otaczają. Są to zazwyczaj zwierzęta domowe, zwierzęta żyjące na wsi lub w lesie. Dziecko uczy się ich nazw i ciekawi się ich wyglądem. Potrafi na zdjęciu rozpoznać zwierzę, nazwać je i pokazać jego części ciała. Często tę wiedzę zdobywa z książek, które pokazują mu rodzice. Gorąco polecamy jedną z najwierniejszych pozycji Naszych przedszkolaków, czyli „Rok w lesie” autorstwa Emilii Dziubak. Można tam zobaczyć leśne zwierzęta i ich zwyczaje w poszczególnych porach roku. Książka jest obrazkowa, więc w połączeniu z autorską opowieścią nauczyciela bądź rodzica staje się pełnowartościową lekcją o leśnych zwierzakach.

Co dalej?

Kiedy już dziecko pozna otaczające go zwierzęta i ich zwyczaje warto usystematyzować i pogłębić tę wiedzę o klasyfikację zwierząt. Warto podzielić zwierzęta ze względu na gatunki, czyli ssaki, gady, płazy, ryby, ptaki i owady. Dziecko zapamiętując określoną kategorię z łatwością nauczy się wskazywać środowisko naturalne, zwyczaje żywieniowe oraz sposób rozmnażania się. Tę wiedzę na podstawowym poziomie może przekazać dziecku rodzic. Tutaj może Wam pomóc np. książka „Wielka księga o ssakach” autorstwa Yuval’a Zommer’a. Znajduje się w niej oprócz podstawowych informacji-wiele ciekawostek, które z pewnością zainteresują dzieci. Następnym krokiem w poznawaniu zwierząt jest nauka o bezkręgowcach. Przechodzimy od zwierząt, które mają szkielet i już je dzieci znają. Wprowadzamy pojęcie kręgu oraz kręgowca, a później bezkręgowców.

Ciekawostki o zwierzętach

Jednymi z najwspanialszych „smaczków” , które wywołują uśmiech i zainteresowanie u Naszych przedszkolaków są ciekawostki o zwierzętach. Te nadzwyczajne wiadomości często są bodźcem do zapamiętywania podstawowych informacji o świecie zwierząt. Starsze dzieci znające już większość ssaków i pozostałych zwierząt chcą pogłębiać wiedzę o tę bardziej tajemniczą. My, nauczyciele, często zasięgamy do mniej tradycyjnych informacji, żeby znaleźć coś ekstra! Jedna z Naszych nauczycielek podjęła się wyzwania i stworzyła cykl filmów o „dziwnych zwierzakach”. Możemy posłuchać m.in. o palczaku madagaskarskim, grzbietoródzie amerykańskim i rybach rozdymkach. Już same nazwy kryją w sobie pewną tajemnicę, która jest przecież uwielbiana przez dzieci:) Zachęcam wszystkich rodziców do obejrzenia razem z dziećmi cyklu o zwierzętach, bo naprawdę warto!

Cykl filmów „Zwierzęta”

Tu link do pierwszego odcinka z serii „Zwierzęta” przygotowanego przez Panią Karolinę Hojdeczko.

Zapraszamy do zgłębiania przez dzieci wiedzy o niesamowitych zwierzętach i ich zwyczajach. Pokazujemy, że niedługi czas spędzony przed monitorem komputera może być efektywną nauką i „iskierką”, która wyzwoli niekończące się pytania:”dlaczego?!”:)

 

Sabrina Maroszek

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *