Przedszkole artystyczne. Tu każde dziecko jest twórcą.

Przedszkole artystyczne. Tu każde dziecko jest twórcą.

Dziecko w Przedszkolu Artystycznym

Artysta to według słownikowej definicji: osoba tworząca (wykonująca) przedmioty materialne lub utwory niematerialne, mające cechy dzieła sztuki. Artysta – twórca tym różni się od rzemieślnika – odtwórcy, że swoje dzieła tworzy w oparciu o własną koncepcję. Nadaje im przy tym niepowtarzalny charakter.

Trwają zapisy do naszego przedszkola na rok 2022/23. Sprawdź szczegóły!

Obserwując dziecko w działaniu, jego nieszablonowe, często odważne i zaskakujące pomysły i rozwiązania, trudno nie dostrzec w nim cech artysty. Jeśli dodamy do tego przygotowane otoczenie, czyli przede wszystkim dostęp do odpowiednich narzędzi i możliwość swobodnego wyboru aktywności, mamy szansę na doświadczanie prawdziwej sztuki w wykonaniu dziecka.

To nie tylko plastyka

Mam tu na myśli szeroko pojęte dzieła plastyczne, ale także tworzenie muzyki (za pomocą instrumentów ale też spontaniczne poszukiwanie dźwięku i rytmu choćby na garnkach i miskach przy błotnej kuchni w ogrodzie), ekspresja w swobodnym tańcu, improwizacje teatralne, kreowanie postaci, tworzenie opowieści, eksperymentowanie z językiem, pisanie własnych książek, aż po niekonwencjonalne, wręcz filozoficzne „gdybanie” o przyszłości świata.

 

Montessori a artystyczne przedszkole

Maria Montessori zwracała uwagę na to, że małe dzieci potrzebują konkretów i bardzo prawdziwego, rzeczywistego przekazu, ponieważ ich absorbujący umysł nie jest w stanie oddzielić fantazji od realnego świata. Dlatego ważne, aby dziecko od samego początku doświadczało piękna natury, estetyki przedmiotów codziennego użytku, kultury słowa.
Dzieci w wieku przedszkolnym są często na etapie przejściowym pomiędzy potrzebą dogłębnego poznania rzeczywistości, a możliwością nieskrępowanej ekspresji. Wydaje się, że ważne są oba te aspekty i tak właśnie staramy się na to patrzeć.

Z jednej strony – realistyczne, prawdziwe, piękne i służące do budowania konkretnych umiejętności materiały i prezentacje. Z drugiej – możliwość tworzenia tego, co tylko przyjdzie do głowy.
Tworzenie jest pracą. Każdy, kto kiedyś malował obraz, rzeźbił, projektował, pisał powieść wie, jakie zaangażowanie i skupienie towarzyszy tej czynności. Energetycznie takie zajęcia są niezwykle wyczerpujące. Z drugiej strony twórcza działalność dostarcza nam relaksu, wyciszenia, radości. Prawa półkula mózgu jest aktywna, lewa może odpocząć.

Twórczość na wyciągnięcie ręki

W naszym przedszkolu dzieci w dowolnym momencie dnia mogą skorzystać ze sztalugi i namalować obraz, skomponować „instalację” z papieru i taśmy klejącej, zaprojektować suknię z krepiny (zdarzały się nawet buty dla mamy!) czy napisać własne opowiadanie. Twórczość dzieci traktujemy na serio, dbamy o dobrą jakość, dostępność i różnorodność materiałów, prezentujemy inspiracje innych twórców.
Ktoś kiedyś zapytał czy nasze przedszkole chce „wychować dzieci na artystów”. Odpowiedzią jest raczej, że chcemy zadbać o artystę ukrytego w każdym dziecku i dać mu jak największe możliwości do wzrastania i rozwoju.

Trwają zapisy do naszego przedszkola na rok 2022/23. Sprawdź szczegóły!

 

Przeczytaj również:

>> Ceramika dla dzieci – proces tworzenia ważniejszy, niż efekt

>> Montessori w domu – proste zabawy dla dzieci w wieku 3-6 lat

>> Odwiedź nasz INSTAGRAM

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *